fbpx
image

Pradedamas rengti ryšių su visuomene terminų žodynas

2016 m. balandžio 12 d.

Pradedamas rengti pirmasis Lietuvoje aiškinamasis ryšių su visuomene terminų žodynas, kuriuo siekiama susisteminti ir suvienodinti šios srities terminiją. Žodyną rengia Lietuvos ryšių su visuomene specialistų sąjungos (LRVS) suburta darbo grupė, laimėjusi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) skelbtą konkursą. Planuojama, kad žodynas visuomenei bus pristatytas 2018 metais.

Žodyną nuspręsta rengti atsižvelgus į tai, kad ryšiai su visuomene yra palyginti nauja sritis Lietuvoje ir jos terminija nėra nusistovėjusi, neretai vartojami netaisyklingi ir neteiktini žodžiai, žargonybės, svetimybės. Be to, tos pačios sąvokos yra įvardijamos skirtingai, egzistuoja daug terminų variantų.

„Profesinis žodynas ir aiški bei taisyklinga terminija – mūsų įvaizdžio ir reputacijos klausimas. Ryšiai su visuomene kaip disciplina šalyje pereina į kitą brandos etapą, todėl svarbu aiškiai apibrėžti pagrindinius terminus ir taip suvienodinti požiūrį į svarbiausius profesinius klausimus konceptualiu lygmeniu. Susistemintos terminijos poreikį geriausiai iliustruoja tai, kad net patys komunikacijos specialistai nesutaria dėl srities pavadinimo – ar tai yra ryšiai su visuomene, ar viešieji ryšiai“, – sako LRVS tarybos pirmininkė Orijana Mašalė.

Anot O. Mašalės, įtvirtinus tikslią terminiją, visuomenė geriau supras ryšių su visuomene principus ir pagrindines sąvokas. Be to, kartu su lingvistais sudaryto žodyno terminai bus įtraukti į Lietuvos Respublikos terminų banką, iš jo pateks į teisės aktus ir dokumentus, tai palengvins viešųjų konkursų sąlygų dėl komunikacijos paslaugų rengimą.

VLKK pirmininkės Daivos Vaišnienės nuomone, šiandien ryšiai su visuomene reikalingi institucijoms, organizacijoms, viešajame gyvenime veikiantiems asmenims. Ryšių su visuomene specialistai ir viešosios erdvės tyrėjai kasdien susiduria su medijų įvairove, kuriai paaiškinti ir pavadinti reikalinga vienoda terminija. Komunikacijos srities terminai turi atsirasti tokiame terminų sąvade, kuris atitiktų kalbos sistemą.

„Tik komunikacijos profesionalai, kaip ir bet kurios profesinės kalbos atstovai, gali rengti žodyną, atitinkantį tokiems leidiniams nustatytus reikalavimus, o kalbininkai tik pataria, kaip norminti terminus. Atlikus darbą, kuriuo būtų papildyta, išplėsta profesinės kalbos žodynų terpė, žodyną svarstys VLKK. Taigi komunikacijos srities terminais ne tik bus papildytas Lietuvos Respublikos terminų bankas, bet ir atnaujinta dabartinė lietuvių kalba“, – teigia D. Vaišnienė.

Žodyno rengimo projektui vadovauja Toma Lipskytė, metodologiniais ryšių su visuomene srities klausimais konsultuoja doc. dr. Renata Matkevičienė. Darbo grupę taip pat sudaro LRVS narės Orinta Barkauskaitė, Birutė Norvaišienė, Gabija Vaičeliūnaitė ir Lietuvių kalbos instituto terminologė Jolanta Gaivenytė-Butler. Konsultacijas teiks komunikacijos specialistai, rinkodaros, žiniasklaidos ir žiniasklaidos planavimo srityse dirbantys ekspertai. Žodyną sudarys daugiau nei 600 ryšių su visuomene srities terminų.

2000 m. įsteigta Lietuvos ryšių su visuomene specialistų sąjunga vienija beveik 200 privačiame ir viešajame sektoriuje dirbančių ryšių su visuomene specialistų visoje Lietuvoje. LRVS tikslai – padėti LRVS nariams kelti profesinę kvalifikaciją ir stiprinti ryšių su visuomene profesijos reputaciją.

   Peržiūrėti visas aktualijas
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.