Kaip išsikelti profesinio augimo tikslus, planuoti savo karjeros kelią ir įgyvendinti pokyčius? Kaip kurti balansą tarp įvairių gyvenimo įsipareigojimų? Lietuvos komunikacijos asociacijos renginyje profesinio augimo konsultantė Lina Danienė dalijosi patarimais, kurie padės susigrąžinti ir išlaikyti įkvėpimą augti profesinėje veikloje.
Praradus entuziazmą, dažnai kyla klausimas, kas negerai su esame darboviete. Įprastai šie klausimai nekyla esant karjeros aukštumose, nes tokiomis akimirkomis mes einame į priekį, juos sau pradedame kelti susidūrę su sunkumais. Užuot įsitraukę į kaltinimus ar saviplaką, geriau užduokime sau tinkamus klausimus, kurie padės analizuoti savo profesinės kelionės pakilimus ir nuosmukius.
Kaip nusistatyti tikslus, siekiant profesinių pokyčių
Keisdami darbą paprastai siekiame trijų tikslų: savirealizacijos galimybių, mokymosi ir augimo bei tam tikro atlyginimo ir finansinio stabilumo. Šie trys tikslai apibrėžia kiekvieno darbuotojo siekius, tačiau kartais teikiame pirmenybę vienam iš tikslų, o ne visiems trims. Pavyzdžiui, rinkdamiesi darbovietę siūlančią solidesnį atlyginimą, bet nepaisydami savirealizacijos ir mokymosi poreikių.
Danienė pabrėžia, jog siekiant ilgalaikės profesinės kelionės, labai svarbu įvertinti ir subalansuoti šiuos tikslus, kad ilgainiui darbe nepradėtumėte nuobodžiauti ar net jaustis neįvertinti, nelaimingi. Kilus nepasitenkinimui, darbas ima atrodyti kaip prievolė ar našta, mažėja įsitraukimas, o ilgainiui krenta ir rezultatai.
Kaip jaustis gerai ten, kur esame? Lektorė rekomenduoja pirmiausiai atsakyti į šiuos klausimus: kokie yra mano finansiniai, savirealizacijos ir mokymosi tikslai? Kaip juos pasiekti? „Reguliarus šių klausimų apmąstymas – kas ketvirtį, kas mėnesį ar kas savaitę – užtikrina, kad sutelksime dėmesį į savo augimą ir suderinsime savo asmeninius tikslus su organizacijos tikslais“, – teigia profesinio augimo konsultantė.
Šie klausimai, kurie iš dalies apibrėžia mūsų padėtį organizacijoje, rodo sveiką santykį su savimi ir mūsų motyvaciją, prisidedant prie įmonės tikslų. Lyderiai taip pat turėtų apsvarstyti, ar jų komandos nariai periodiškai peržvelgia šiuos tikslus. Tai itin svarbu siekiant užtikrinti darbuotojų motyvaciją, pasitenkinimą ir lojalumą.
Ilgalaikis karjeros planavimas: ką reikia žinoti
„Dramblį valgome gabaliukais“ – tokią metaforą kalbėdama apie ilgalaikį karjeros planavimą renginiuose, konferencijose bei „Svajonių dirbtuvėse“ pasitelkia L. Danienė. Jos teigimu, sunku tiksliai planuoti penkerius metus į priekį – svarbiausia turėti bendrą kryptį, stebėti asmeninį progresą, identifikuoti ir pašalinti kliuvinius.
„Vertinama, kad žmogus gali adekvačiai suplanuoti maždaug metus į priekį. Kodėl sunku suplanuoti penkmetį? Nes dabar planuodami nesame tuo, kuo būsime po 12 mėnesių, ar po penkerių metų. Žinios ir patirtys įgytos per tą laiką mus pakeis. Tačiau nuolat keldami klausimus – ką aš noriu sukurti, kuo būti, ko išmokti per artimiausius 12 mėnesių – padėsime sau prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių nepametant savo vizijos“, – sako L. Danienė.
Konsultantė pabrėžia, jog lankstumas planuojant profesinį kelią yra esminis dalykas. Įsipareigoję vizijai, tačiau neįsikibę taktinių tikslų, atrasime geriausią kelią tikslo link.
„Galbūt siekiu aukštesnių pareigų, bet stokoju reikiamų kompetencijų, tad vis atidedu šį siekį ateičiai. Nereikia atidėlioti. Geriau pasirinkti tarpinį tikslą ir konkrečią kompetenciją, kurią norime išugdyti, bei numatyti veiksmus – prisijungti prie darbo grupės ar imtis įgyvendinti naują projektą. Įgyta patirtis suteiks pasitikėjimo ir atvers duris tolesniam augimui“, – pataria L. Danienė.
Kaip įvertinti profesines kompetencijas ir atpažinti įgūdžius, kurie turėtų būti sustiprinti?
Lektorė rekomenduoja – siekdami profesinio augimo, specializuokitės tose veiklose, kuriose jaučiate didžiausią prasmę ir entuziazmą. Paklauskite savęs: kokią užduotį atliekate su malonumu net nejausdami, kad tai darbas? Ką galite daryti valandų valandas be nuovargio ir nuobodulio? Nebijokite pasakyti „ne“ kitoms užduotims, ieškokite, kas jas atliks geriau už jus. Negalime atsisakyti visų darbų, kurie mums nepatinka, tačiau atminkime, kad norėdami tapti ekspertais turime mokėti ne visko po truputį, o atrasti savo stiprybes, jas ugdyti ir taikyti praktikoje.
„Analizuodami save ir savo pasirinkimus, suprasdami savo motyvus ir siekdami asmeninio pasitenkinimo atliekama veikla, ne tik tobulėsime, tačiau gebėsime sutelkti dėmesį į veiklas, kurios kuria didžiausią vertę mūsų įmonei ir mums asmeniškai“, – sako profesinio augimo konsultantė. Neklauskite, kodėl niekam nerūpi, tik jums. Jūsų stiprybės ir išlavintos kompetencijos leidžia pamatyti ir išspręsti iššūkius, kurių kiti nemato, tad panaudokite savo įžvalgumą augimui.
Ne mažiau svarbus ir įgytų įgūdžių taikymas praktikoje. „Jei jūsų organizacija nesuteikia tokios aplinkos, ieškokite išorinių galimybių ugdyti lyderystę bei ekspertiškumą – klubai, asociacijos, kitos organizacijos gali būti puiki erdve augimui. Sprendimas tobulėti ir pasiekti aukštesnį profesinės karjeros lygį priklauso nuo jūsų“, – sako L. Danienė.
Kaip nesudegti kelyje į sėkmę?
Aistros veiklai atradimas darbą perkelia į naują mėgavimosi juo lygį. Kiekviena nauja užduotis suteikia galimybę mokytis bei tyrinėti. Tačiau čia slypi ir pavojai – prisiimamas darbo krūvis gali tapti per didelis, o tai ilgainiui gali privesti iki tylaus atsitraukimo (angl. silent quitting) ar dar blogesnių pasekmių – perdegimo ir išėjimo iš darbo.
Jei jaučiamės nuolatiniame lėkime, nei vakarais, nei per atostogas negalime atitrūkti nuo darbų – šį „liepsna“ gali mus sudeginti. Būtina iš naujo įvertinti savo tikslus ir ketinimus. Prisiminti asmenines stiprybes ir tai, jog galime prašyti pagalbos, siekdami rezultatų ir augimo.
Dalis profesionalų pasiekę aukštą ekspertiškumo lygį jaučiasi esą unikalūs ir vieninteliai galintys įveikti tam tikras užduotis. Tačiau norint augti toliau, būtina atsisakyti „superžmogaus“ nuostatos. „Sėkmę sukuria kolektyvinės pastangos, tad nedvejokite kreipdamiesi pagalbos ir bendradarbiaudami su kitais. Paklauskite savęs, gal kartais tiesiog bandote įrodyti, jog tik jūs galite viską, o kiti yra nekompetentingi? Gal neskiriate laiko komandos ugdymui? Gal išmintingiau siekti rezultato, pasitelkiant kitus“, – dėmesį atkreipia profesinio augimo konsultantė.
„Supratimas, jog pagalbos prašymas nesumenkina mūsų pasiekimų, yra stiprybės ženklas. Paleidę savo ypatingumą ir nuostatą, jog tik aš „galiu geriausiai“ (net jei taip išties yra) bei atsigręžę į savo tikslus ir siekius galėsime daug geriau realizuoti save ir rasti balansą“, – reziumuoja L. Danienė.