fbpx
image

Dešimt eksperto patarimų komunikacijai socialiniuose tinkluose

2023 m. kovo 8 d.

Socialinių tinklų svarbai komunikacijoje augant, jame aktyvesnės ir viešojo sektoriaus organizacijos. Kokie būdai efektyviausi ir kaip pasiekti tikslų, turint ribotus resursus? Kas leistina, o kas nėra priimtina šio sektoriaus organizacijoms? Atsakymus į šiuos klausimus Lietuvos komunikacijos asociacijos renginyje pateikė skaitmeninės rinkodaros mokymų namų „EduMint“ įkūrėjas Domantas Širvinskas. Jo teigimu, šie patarimai naudingi bet kuriai organizacijai – tiek viešojo, tiek privataus ar NVO sektoriaus.

 

  1. Parinkite tinkamą vizualinį sprendimą

Tiek naujai į socialinius tinklus žengiančioms, tiek joje jau komunikaciją vystančioms organizacijoms svarbu atkreipti dėmesį į esminius dalykus, kaip pavyzdžiui, profilio nuotrauką.  Rekomenduojama rinktis prekės ženklo elementą, kuris yra organizacijos veidas. Ekspertas pabrėžia, jog čia vertėtų vengti tekstinio turinio ir naudoti tik vieną, net mažame formate atpažįstamą simbolį.

„Didžioji dalis jūsų auditorijos socialinius tinklus vartoja mobiliuose telefonuose, tad sumažinus didelį logotipą – jį įžiūrėti gali būti tiesiog neįmanoma. Tekstinės informacijos nuotraukoje vengti vertėtų ir todėl, kad organizacijos pavadinimas bus matomas kaip puslapio pavadinimas“ – sako jis.

Viršelių (angl. cover picture) išpildymo galimybės kiek platesnės – juos specialistas rekomenduoja keisti tiek, kiek norite atnaujinti savo puslapį, atsižvelgiant į sezoną, šventes ar didesnes kampanijas. Visgi daug teksto vertėtų taip pat vengti – siekiant, jog pasikeitus viršelio išdėstymui (Facebook mėgsta eksperimentuoti),  jis nebūtų uždengtas profilio paveikslėlio ar kitų elementų.

 

  1. Turinį pritaikykite žmonėms

Socialiniuose tinkluose kreipiamės ne į kolegas, kurie  žino visus organizacijos procesus ar profesinį žargoną, o į paprastą žmogų, kuris šiuolaikiniame informacijos sraute dėmesį išlaiko labai trumpai. Jūsų sukurtą turinį vartotojas matys tarp kito jį įtraukiančio turinio, tad tik supratęs, jog jūsų turinys naudingas visų pirma jam, praleis prie jo daugiau laiko. O tai platformos algoritmas vertins teigiamai ir jūsų turinį pamatys dar platesnė auditorija.

  1. Širvinskas akcentuoja, jog pirmuosiuose teksto žodžiuose būtina įvardyti vertę skaitytojui. Šis patarimas galioja ir kitoms turinio formoms – pirmos 5 sekundės video klipuose yra esminės. Per jas turi būti aiški vertė turinio vartotojui – priešingu atveju jis neskirs savo laiko.

 

  1. Kurkite vertikaliems ekranams

Viena dažniausių klaidų, vertinant viešojo sektoriaus komunikaciją socialinėje medijoje, ekspertas įvardija turinį, nepritaikytą vertikaliems ekranams. Dažnu atveju specialistai ruošia turinį kompiuteriuose ir neatsižvelgia į tai,  jog viskas šiuo metu yra pritaikyta mobiliesiems.

„Kai turite horizontalų paveiksliuką vertikaliame ekrane, užimate ne tik labai nedidelę dalį, bet ir suteikiate galimybę vartotojui iškart matyti dalį kito, galbūt jam įdomesnio įrašo. Kai užpildome vartotojo ekraną pilnai – laimime viso jo dėmesį“, – dalinasi Domantas.

 

  1. Naudokite video formatą

Socialiniai tinklai „Facebook“ ir „Instagram“ šiuo metu labai kovoja dėl savo vietos po saule su pramogų platforma „TikTok“, todėl labai skatina video turinio naudojimą. Savo algoritmams jie yra liepę trumpuosius video įrašus „Reels“ nemokamai parodyti daugybei vartotojų – net tiems, kurie mūsų dar neseka. Tačiau šis video turinys turi būti vertikalus ir trumpas (geriausia – iki 1 min.), pritaikytas telefonams.

„Kurdami įvaizdinius ar edukacinius klipus, skirtus svetainėms ar „YouTube“ kanalui, paslaugos teikėjų paprašykite ir vertikalių iki 1 min. trukmės ištraukų, kuriomis pasidalintumėte socialiniuose tinkluose – taip ne tik užmegzite stiprų ryšį su savo sekėjais, bet ir plačiau paskleisite žinią be papildomo reklaminio biudžeto. Žinoma, labai skatinu video turinį kurti ir patiems – juk telefonuose geras kameras šiandien turime kiekvienas“, – pataria D. Širvinskas.

 

  1. Venkite grotažymių „Facebook“

Grotažymės yra perimtos iš socialinių tinklų „Twitter“ ir „Instagram“, kur yra skirtos kategorizuoti turinį. „Facebook“ jos veikia ne itin gerai – ne visuomet pavyksta išfiltruoti medžiagą, tad grotažymės nepateisina pagrindinio tikslo. „Hashtagus iš dalies vertinu kaip mados reikalą, ne per seniausiai buvo madinga juos rašyti, tai atrodė kaip teksto dalis. Juos naudoti rekomenduoju nebent tuo atveju, jei tai yra visiems žinomas reiškinys ar įvykis – pavyzdžiui, #Radarom. Tokiu atveju vartotojai paspaudę ant grotažymės gali matyti kitų vartotojų įrašus, rasti informacijos susijusios su kontekstu“, – sako „EduMint“ mokymų namų įkūrėjas.

 

  1. Įgalinkite šablonus

Prekės ženklo atpažįstamumui didinti ekspertas rekomenduoja naudoti įrašų iliustracijų šablonus, kurie ne tik palengvins socialinius tinklus administruojančio žmogaus darbą, bet ir leis vartotojams lengviau bei greičiau atpažinti jūsų įmonės įrašą.  Pasirengti tokius šablonus itin paprasta – svarbu naudoti esminius vizualinius elementus: spalvas, formas, šriftus bei išdėstymą. Naudojant programą „Canva“, galima paprastai parengti šablonus, kuriuose galėsite lengvai ir greitai pakeisti asociatyvią nuotrauką, pridėti užrašą vos prireikus.

Prieš rengiant tokius šablonus, svarbu apsibrėžti savo organizacijos įrašų kategorijas, kurias naudojate dažniausiai – tik su nuotrauka, nuotrauka su antrašte, nuotrauka su ilgesniu tekstu, infografikas, darbo skelbimas ar kita.

 

  1. Išmaniai naudokite reklamą

Paleidus reklamą Facebook platforma stebi, kokie žmonės įsitraukia į jūsų reklamą, atlieka vieną ar kitą jūsų norimą veiksmą, o tuomet ieško žmonių, kurie turi panašius interesus ir galimai įsitrauks į jūsų reklamuojamą įrašą. Svarbu išsifiltruoti tikslinę auditoriją, seminaro metu pabrėžė D. Širvinskas.

Vartotojai gali būti suskirstyti pagal sociodemografinius rodiklius (lokacija, amžius, lytis), santykį su jūsų organizacija (svetainės lankytojai, sekėjai, įsitraukę į jūsų paskyrą), taip pat galima atrinkti tuos, kurie praeityje lankėsi jūsų svetainėje, žiūrėjo video, pasižymėjo kaip dalyvavę renginyje. Papildomai reklamos nustatymai leidžia pasiekti tuos, kurie panašūs į kažkurią iš įvardytų auditorijų (angl. lookalike).

  1. Analizuokite esminius rodiklius

Socialiniuose tinkluose puslapio sekėjų skaičius nebėra esminis rodiklis. „Facebook“ algoritmas pakito taip, jog dideli puslapio sekėjų skaičiai nebeužtikrina jo turinio pasiekiamumo. Sukurto turinio kokybę reikia vertinti ne tik pagal pasiektų žmonių kiekį, bet ir įsitraukimą – ir čia pasidalijimai bei komentarai vertingesni nei „like paspaudimai.

  1. Širvinskas taip pat pabrėžia, jog vienas svarbiausių klausimų, kuriuos organizacijos turėtų užduoti agentūrai, ar kolegai, administruojančiam reklamą – kas kiek laiko peržiūrime kampanijos rezultatus? Kaip priimame sprendimus kampanijų tobulinimui? Labai svarbu analizuoti gautus rezultatus ir iš jų mokytis – tai turi leisti daryti pokytį, siekiant didesnio efektyvumo.

 

  1. Atsakingai administruokite komentarus

Komentarai – vienas iš rodiklių parodančių, jog vartotojas įsitraukė į jūsų turinį. Dažnu atveju jie gali tapti puikia proga edukuoti vartotojus ir pasidalinti jūsų organizacijos pozicija.

„Svarbu suprasti, jog atsakant vartotojui į komentarą – jūs atsakote visiems,  atsakymą skaitys šimtai žmonių. Tad atrašinėdami venkite emocijų, išlikite konkretūs“, – sako D. Širvinskas. Tvarkantis su komentarais specialistas pataria vertinti kontekstą, o komentarų trynimą ir blokavimą rekomenduoja rinktis tik tokiu atveju, kai yra aišku, jog vartotojas vartoja necenzūrinę kalbą arba komentaras yra informacinės atakos dalis ar sugeneruotas automatiškai iš netikro profilio. Kitu atveju, imantis šių veiksmų, gali kilti nepasitenkinimas organizacija ir abejonės dėl jūsų vykdomos komunikacijos skaidrumo.

  1. Įvertinkite kontekstą

Socialinių tinklų platformos nuolat bando pavyti viena kitą vis atkartodamos kito tinklo funkcijas. Bet svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad jose renkasi skirtingos auditorijos, naudojami skirtingi įrankiai, galiausiai informacija vartojama ir vertinama skirtingame kontekste. Tad rekomenduojama ne tik atitinkamai pritaikyti turinio formatą, bet ir atsirinkti tinkamas temas ir vertinti turinio kontekstą. Siekiant didesnės sklaidos ir įsitraukimo, svarbu, kad turinys butų vertę kuriantis: edukuojantis ar pramoginis.

Reziumuodamas D. Širvinskas pabrėžia, kad būtina mokytis kurti video turinį. Nesvarbu, ar tai darysite savarankiškai, ar surasite partnerius, kurie tai padarys už jus, svarbu integruoti šią turinio formą. „Metų pradžia – puikus laikas susipažinti su socialinių tinklų naujovėmis ir jas išbandyti bei pritaikyti, siekiant šių metų tikslų“, – pataria socialinių tinklų ekspertas.

   Peržiūrėti visas aktualijas
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.